Planowanie i optymalizacja tras handlowca krok po kroku

Optymalizacja i planowanie tras handlowców w EMP Mobile

Przedstawiciel handlowy korzystający z aplikacji EMP Mobile ma w ręku nowoczesne narzędzie ułatwiające i przyspieszające pracę. Aplikacja dla mobilnego przedstawiciela handlowego EMP Mobile wykazuje dużą skuteczność między innymi w planowaniu różnego rodzaju wizyt handlowców i służy m.in. do optymalizacji tras. Jak może Cię wesprzeć w codziennych obowiązkach?

Zakładka Trasy w aplikacji EMP

W klasycznym scenariuszu przedstawiciel handlowy może sam każdego dnia planować wizyty, tracąc przy tym cenny czas. Można jednak uniknąć strat, wyposażając handlowca w aplikację mobilną EMP – swoisty mobilny system sprzedaży dedykowany firmom zatrudniającym rozproszony zespół handlowców. EMP Web z kolei pozwoli menadżerowi na skorygowanie liczby wizyt handlowców czy mierzenie ich efektywności.

Do planowania wizyt przedstawiciel handlowy może wykorzystać zakładkę „Trasy” , dostępną w aplikacji EMP Mobile. Dzięki niej:

  • wyznaczysz „trasówki” na kolejne dni;
  • zedytujesz i skopiujesz zapamiętane trasy, oszczędzając tym samym czas;
  • określisz cel wizyt;
  • zyskasz dostęp do szczegółów spotkania;
  • będziesz mieć informacje o kliencie zawsze pod ręką;
  • zaplanujesz ponowne wizyty u konkretnego klienta;
  • zmierzysz skuteczność wizyty.

1. Wyznaczanie trasówek na konkretne dni

Planowania tras może dokonać zarówno sam przedstawiciel, jak i jego manager (poprzez EMP Web). Tworzy się wówczas tzw. trasówki, czyli punkty odwiedzin, które zostały ustalone na określony dzień tygodnia. Zarówno handlowiec jak i manager są w stanie skopiować je do postaci pełnoprawnych wizyt wraz z wszystkimi raportami wykonania i informacjami o kontrahencie.

Dzięki możliwości wyznaczania trasówek przedstawiciel optymalizuje trasy i poświęca na to zaledwie ułamek swojego czasu pracy. Każdorazowe planowanie trasy jest zadaniem ważnym, ale jednocześnie powtarzalnym. Automatyzacja w tym zakresie umożliwia handlowcowi zaoszczędzenie czasu i przeznaczenie go na inne czynności, które mogą generować obrót, np. na dodatkową wizytę u klienta. Tak zaplanowane punkty do odwiedzenia można wyznaczać na konkretne dni i na cały tydzień, również w konkretnych sezonach, np. w sezonie letnim.

 

Planowanie wizyt handlowca

 

2. Edytowanie i kopiowanie trasówek

Przedstawiciel ma dostęp do dwóch rodzajów tras:

  • tych stworzonych przez siebie i podlegających modyfikacjom;
  • narzuconych odgórnie i niepodlegających modyfikacjom.

Trasówki przedstawiciela można dowolnie edytować, usuwać, kopiować lub dodawać nowe punkty tak, by dostosować trasę do bieżącej sytuacji.

3. Określanie celu wizyty przedstawiciela handlowego

Każdy punkt na trasie danego dnia może mieć określony konkretny typ aktywności: przedstawienie oferty, wizytę standardową, zamówienie, dostarczenie towaru, lokalizację klienta lub telewizytę, czy po prostu kontakt telefoniczny z danym klientem.

Chcesz zautomatyzować procesy sprzedażowe w swojej firmie?

Poznaj nowoczesną aplikację dla przedstawicieli handlowych.

Sprawdź system SFA EMP

4. Dostęp do szczegółów spotkania

Punkt trasy może zawierać informacje o adresie wizyty (np. w głównej siedzibie lub oddziale firmy), godzinie rozpoczęcia wizyty i czasie jej trwania. Dzięki tym informacjom przedstawiciel zawsze wie, jak dokładnie będzie wyglądał jego dzień i ma wszystko precyzyjnie rozplanowane. W przypadku braku podania określonego przedziału godzinowego, aplikacja przy próbie przepisania trasy podpowie czas który uzna za wolny, jak i pozwoli na jego modyfikację.

5. Dostęp do informacji o kliencie

Handlowiec może przejść z poziomu planowania trasy do informacji o konkretnym kliencie i sprawdzić historię współpracy z nim, między innymi wielkość i charakter poprzednich zamówień. Dzięki takim „podpowiedziom” przedstawiciel wie, co proponować klientowi i jakie są jego oczekiwania – co znacznie ułatwi mu realizację celów sprzedażowych.

6. Zaplanowanie ponownej wizyty

Na trasówce przedstawiciel może zaplanować kolejną wizytę u danego klienta, co znacznie usprawnia pracę. Przy zaplanowanej wizycie można też od razu określić cel aktywności.

7. Analiza skuteczności oferty

Aplikacja EMP dla handlowców umożliwia generowanie raportów pozwalających określić skuteczność poszczególnych wizyt oraz efektywność w ujęciu wybranych przedziałów czasowych (dzień, miesiąc). Takie automatyczne raporty są dla przedstawiciela cenną wskazówką dotyczącą dalszej pracy i poprawy swojej skuteczności.

Analiza efektywności

Planowanie i optymalizacja tras – jak to robić?

Planowanie i optymalizacja tras w aplikacji EMP jest bardzo proste i składa się z zaledwie kilku etapów. W zakładce Trasy należy wybrać symbol „plus” zlokalizowany w prawym górnym rogu, po czym uzupełnić pole z nazwą trasy (może być dowolna), określić dzień tygodnia dla danej trasy i ewentualnie wybrać domyślny typ aktywności.

Po zapisaniu tych podstawowych informacji przechodzimy do opcji Edytuj, dodajemy po kolei klientów i ustalamy godziny wizyt. Po zapisaniu wszystkich punktów wystarczy już tylko wejść w zakładkę Trasy i można korzystać z wyznaczonej trasówki przez dowolny czas, ewentualnie zmieniając poszczególne punkty lub w razie potrzeby usunąć zaplanowaną  trasę i utworzyć nową.

Dowiedz się więcej o systemie SFA: System SFA – czym jest system do automatyzacji sprzedaży?

Nawigowanie do wybranego punktu

Aplikacja EMP Mobile dla handlowców współpracuje z Mapami Google i z poziomu zakładki Aktywności można w niej korzystać również z nawigacji. Lokalizacje oparte są na oficjalnych algorytmach Google, więc mapy pomagają optymalizować trasę przedstawiciela handlowego. Może on też wybrać inny wariant drogi.

System SFA, na którym oparta jest aplikacja EMP Mobile, to prywatny asystent handlowca i nieoceniona pomoc w codziennej pracy. EMP pozwala zaplanować trasy z góry na dłuższy czas i nie poświęcać temu więcej uwagi, niż to konieczne. Praca ulega usprawnieniu, a przedstawiciel ma więcej czasu na najważniejsze zadania.

Każdy manager doskonale zdaje sobie sprawę, że optymalizacja tras jest jednym z najważniejszych elementów pracy przedstawicieli handlowych. Firma chce przecież, by przedstawiciel odwiedził w konkretnym czasie jak najwięcej klientów, ale konieczność ręcznego planowania wszystkich wizyt zmniejsza możliwości czasowe. Powtarzalność zaplanowanych wizyt jest więc sposobem na minimalizację czasu planowania wizyt i czasu ich trwania.

Podsumowanie

Aplikacja EMP Mobile daje szereg możliwości usprawnienia i przyspieszenia pracy handlowca. Jedną z nich jest planowanie tras i korzystanie z odgórnie narzuconych tras. Łatwa edycja, dodawanie i kopiowanie trasówek pozwalają oszczędzić nawet kilkanaście minut dziennie. W skali miesiąca daje to nawet kilka godzin więcej. Ten czas może być wykorzystany przez przedstawiciela na pozyskiwanie nowych klientów i utrzymywanie relacji z dotychczasowymi klientami.

Chcesz poznać wszystkie funkcjonalności systemu SFA? Przetestuj naszą aplikację dla handlowców i sprawdź jak działa w praktyce. Wypełnij formularz kontaktowy, by odebrać dostęp do wersji demonstracyjnej EMP!

Odbieram wersję demo systemu SFA

Categories: Blog