System SFA, czyli jak zautomatyzować sprzedaż z aplikacją dla handlowców

Aplikacja dla przedstawicieli handlowych EMP Mobile

Co to jest system SFA? Definicja

System SFA (Sales Force Automation) to narzędzie informatyczne, które służy do automatyzacji sprzedaży oraz usprawniania związanych z tym procesów. Pozwala na monitorowanie i kontrolowanie różnych aspektów działalności zespołu sprzedażowego, takich jak:

 • zarządzanie klientami
 • analiza danych
 • planowanie trasy
 • zarządzanie zadaniami i raportowanie

System SFA stawia na automatyzację wielu rutynowych zadań, co z kolei pozwala handlowcom na skoncentrowanie się na bardziej strategicznych działaniach. To zaś przekłada się na wzrost obrotów firmy. 

Podstawowym założeniem takiego oprogramowania jest maksymalnie intuicyjna obsługa. Interfejs powinien być więc przyjazny dla użytkownika. Nie bez znaczenia jest również dostępność – system SFA zwykle występuje w formie zarówno desktopowej jak i mobilnej. Dzięki temu Ty lub Twoi pracownicy możecie mieć go zawsze przy sobie.

Automatyzacja działań sprzedażowych – jakie korzyści przynosi?

Korzyści z wdrożenia systemu SFA obejmują m.in. zwiększenie efektywności sprzedaży, uzyskanie porządku w danych czy usprawnienie relacji z klientami. Co dokładnie zyskuje firma dzięki platformie do Sales Force Automation? 

 1. Podniesienie efektywności sprzedaży: automatyzacja rutynowych zadań pozwala handlowcom skupić się na kontakcie z klientem i realnej sprzedaży. Dzięki temu czas i wysiłek są wykorzystywane w bardziej wydajny sposób.
 2. Optymalizacja kosztów zespołu handlowego: optymalizacja planowania tras wizyt czy zarządzania zadaniami sprawiają, że handlowcy pracują efektywniej. Nie musisz więc zatrudniać kolejnych sprzedawców i możesz zoptymalizować finanse swojej firmy.
 3. Zarządzanie procesami z jednego systemu: wspólna baza danych pozwala na gromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu, do którego ma dostęp każdy wyznaczony pracownik. Dane wprowadzane do aplikacji SFA przez handlowca są widoczne niemal od razu nawet u managera sprzedaży oddalonego o setki kilometrów.
 4. Weryfikacja jakości sprzedaży: dzięki dostępowi do danych na temat interakcji z klientami, liczby sprzedanych produktów i wyników działań handlowców, Twoja firma może oceniać skuteczność zespołu sprzedażowego. Zidentyfikujesz wówczas obszary w przedsiębiorstwie, które wymagają poprawy.
 5. Integracja z systemem ERP: dobra aplikacja SFA integruje się z systemem ERP. Co to oznacza dla Twojej firmy? Przede wszystkim płynny, dwustronny przepływ informacji między systemami. Informacje o nieopłaconych dokumentach, stanach magazynowych oraz cenniki, dokumenty klienta i historię wizyt u kontrahenta znajdziesz zarówno w swoim systemie ERP jak i w aplikacji mobilnej SFA. Dzięki temu dostęp do danych masz zawsze tam, gdzie go potrzebujesz.
 6. Lepsze zarządzanie danymi: system SFA gromadzi i analizuje dane na temat klientów, co pozwala na lepsze zrozumienie ich potrzeb, preferencji i historii zakupów.
 7. Podniesienie jakości obsługi klienta: dostęp do aktualnych danych i historii interakcji z klientem pozwala na szybszą i bardziej efektywną obsługę.
 8. Zwiększenie sprzedaży: poprawa zarządzania kontaktem z klientami i lepsze poznanie ich preferencji pozwoli Ci zmaksymalizować zyski ze sprzedaży. 
Chcesz zautomatyzować procesy sprzedażowe w swojej firmie?
Poznaj nowoczesną aplikację dla przedstawicieli handlowych.
Sprawdź system SFA EMP

Jak działa aplikacja SFA? Konkretne funkcjonalności

Do funkcjonalności aplikacji SFA należy przede wszystkim sprawne zarządzanie klientami. W kontekście oszczędności czasu przydają się takie funkcje jak planowanie wizyt u kontrahentów oraz wyznaczanie najbardziej optymalnej trasy dojazdu. Z systemem do automatyzacji sprzedaży możesz również pożegnać się z papierem – zamówienia złożysz wygodnie z poziomu telefonu, a czytelny raport z wizyty wygenerujesz w formie online.

Zarządzanie klientami

System SFA umożliwia przechowywanie danych klientów, historii kontaktów oraz preferencji. Dzięki temu przedstawiciele handlowi mają łatwy dostęp do informacji o klientach, co pozwala im na spersonalizowaną obsługę.

Planowanie wizyt

Automatyzacja planu wizyt handlowców to kolejna funkcjonalność, której można oczekiwać po aplikacji SFA. Z jej pomocą przedstawiciel handlowy zaplanuje swój dzień pracy, zaznaczając listę klientów do odwiedzenia w danym terminie. 

System SFA dla handlowców

Planowanie trasy

Planowanie trasy to kluczowy element skutecznej pracy zespołu sprzedażowego. System  SFA planuje najbardziej efektywną drogę do klienta na podstawie wskazanych punktów docelowych i odległości między nimi. Przedstawiciele handlowi optymalizują więc swoje przejazdy i mogą efektywniej poruszać się między spotkaniami. Minimalizują wówczas czas potrzebny na podróże i mogą poświęcić jego większą ilość na bezpośrednie interakcje z klientami.

Składanie zamówień

Z poziomu aplikacji SFA możesz złożyć zamówienie przy pomocy kilku kliknięć. Co ważne, może być ona zintegrowana z oprogramowaniem klasy ERP. Koniec więc ze żmudnym, ręcznym wpisywaniem zamówień do programów. Cała historia znajduje się w systemie, dlatego przedstawiciel handlowy może również sprawnie odszukać produkt, który był już kiedyś zamawiany dla danego klienta. 

Co ważne, przed złożeniem zamówienia wybiera się firmę z listy kontrahentów. Każda z nich ma swoje indywidualne warunki handlowe, dzięki czemu produkty wyświetlają się z odpowiednio ustaloną ceną dla danego przedsiębiorstwa. Dla przedstawiciela handlowego jest to nie tylko oszczędność czasu, ale i zredukowanie ryzyka pomyłki do minimum. 

Szybkie składanie zamówień z pomocą aplikacja SFA jest wykorzystywane także w sytuacjach, gdy klient chce zamówić towar już po zakończeniu wizyty z handlowcem. Wystarczy wówczas, że kontrahent powiadomi przedstawiciela handlowego o tym, jakiego produktu potrzebuje, a ten doda go do zamówienia w systemie SFA.  

Raportowanie

System SFA umożliwia generowanie raportów i statystyk. To zaś pozwala na analizę wyników sprzedaży oraz efektywności działań handlowców. Firma może badać m.in. czas pracy handlowców, długość wizyt i ich liczbę. Dzięki danym przedstawionym w formie graficznej łatwo ocenisz, jak wydajny jest Twój zespół oraz które obszary pracy warto zoptymalizować. 

W jakich przedsiębiorstwach sprawdzi się SFA?

System SFA sprawdza się w różnych rodzajach przedsiębiorstw – od producentów, przez dystrybutorów i firmy handlowe. Na wdrożeniu zyskują biznesy działające m.in. w branży:

 • spożywczej 
 • obuwniczej
 • zoologicznej
 • AGD
 • meblarskiej
 • budowlanej
 • odzieżowej

Na tym jednak nie kończy się lista. Wszędzie tam, gdzie występuje sprzedaż poprzez przedstawicieli handlowych, aplikacja SFA może okazać się nieocenionym wsparciem.

Różnice między systemem SFA a CRM

Do zarządzania handlowcami wykorzystuje się dwa podstawowe narzędzia: system SFA i CRM. Warto mieć na uwadze, że choć bywają podobne, to różnią się w fundamentalnych kwestiach. Aplikacja SFA (taka jak EMP Mobile) służy przede wszystkim do automatyzacji działań sprzedażowych i zwiększenia efektywności przedstawicieli handlowych. Ponadto ułatwia zarządzanie relacjami z klientem, gdyż przechowuje całą historię zamówień oraz indywidualne warunki handlowe kontrahenta.

System CRM jest z kolei skupiony na utrzymaniu dobrych kontaktów z kontrahentem. Pozwala też na tworzenie raportów i analiz, choć zwykle dotyczą one głównie wyników sprzedaży, brakuje w nich zaś badania efektywności pracy handlowców i jakości ich wizyt. Tu więc kryje się podstawowa różnica między systemem SFA a CRM.
 

Wybór między tymi dwoma rozwiązaniami zależy od potrzeb i celów konkretnej firmy. Niektóre organizacje korzystają z obu narzędzi, aby osiągnąć pełną kontrolę nad procesem sprzedaży i obsługą klienta.

Nie masz pewności, który system będzie najlepszym rozwiązaniem dla Twojego przedsiębiorstwa? Możesz poznać możliwości aplikacji SFA w praktyce. Wypełnij formularz, a nasz ekspert udostępni Ci wersję demonstracyjną systemu SFA EMP!

Odbierz wersję demo systemu
Categories: Blog