Na co zwrócić uwagę, wybierając system zarządzania sprzedażą?

Nowy rok to zawsze chęć zmiany, nie tylko w życiu prywatnym, ale również biznesowym. To dobry moment na „rachunek sumienia” swojego przedsiębiorstwa i chwilę refleksji na temat tego, jak można je jeszcze bardziej usprawnić. Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się systemy CRM oraz wszelkie mobilne aplikacje wspierające sprzedaż. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie rozwiązania w 2019 roku? Podpowiadamy!

 

Zintegrowany system zarządzania może znacznie pomóc przedsiębiorstwom, które nie miały dotychczas dużego doświadczenia w sprzedaży wielokanałowej. Wpływ nowoczesnych technologii na rozwój firm predestynuje je do angażowania się w działania internetowe, a także mobilne. Stabilne narzędzie wpływające na kontrolę nad chaosem w przedsiębiorstwie zapobiegnie między innymi jego upadkowi w wyniku niewłaściwego zarządzania. Na rynku dostępne są różne oprogramowania, ale większość z nich ma wady. Najczęściej są to osobny CRM, aplikacja dla handlowców lub sklep online – każde od innego producenta. Na co zatem zwrócić uwagę podczas wybierania najbardziej odpowiedniego systemu sprzedaży?

 

Czy system został stworzony przez doświadczoną firmę? Czy może jest to start-up?

 

Aby system był przydatny, musi zostać stworzony przez firmę z doświadczeniem i ugruntowaną pozycją na rynku. W procesie opracowania aplikacji powinni uczestniczyć nie tylko informatycy, ale także praktycy i specjaliści z różnych dziedzin. Dzięki temu, że posiadają oni stosowne know-how, a w dotychczasowej pracy napotykali wiele powszechnych problemów i szukali rozwiązań, wzbogacą swoją wiedzą aplikację o liczne funkcjonalności.

 

Czy system umożliwia budowanie relacji na różnych płaszczyznach?

 

Efektywny system zarządzania sprzedażą, taki jak  aplikacja EMP, nie dopasowuje się do aktualnych trendów w branży, on sam je kreuje. Obecnie następuje istotna zmiana w postrzeganiu handlu, a rola przedstawicieli handlowych ma zupełnie inny charakter. Kanały B2B i B2C przenikają się ze sobą, co wymaga na przedsiębiorstwach kompleksowego podejścia do tematu sprzedaży. Kluczowym aspektem jest umożliwienie swobodnego wyboru urządzenia w dowolnym czasie w celu zrealizowania założonych celów. Systemy zarządzania przedsiębiorstwem, która będą skuteczne, muszą charakteryzować się cechami integrującego różnorodne kanały komunikacji, umożliwiać utrzymanie dobrych relacji z klientem, a także poszerzenie rynków zbytu.

 

Istotnym aspektem jest również, aby dostawca oprogramowania był firmą, która jako priorytet traktuje swój rozwój. Mając w swoich szeregach programistów, przedsiębiorstwo będzie stale usprawniać i modernizować swoją ofertę. Gwarantuje to, obu stronom udaną oraz długofalową współpracę.

 

Czy system centralizuje zarządzanie?

 

Dobry system zarządzania sprzedażą powinien wspierać managera i być dla niego swoistym centrum dowodzenia. Za jego pośrednictwem manager firmy powinien mieć kontrolę nie tylko nad handlowcami, zamówieniami, towarami, ale także polityką cenową oraz kontrahentami. Scentralizowane zarządzanie sprzedażą to klucz do sukcesu.

 

Czy system jest bezpieczny i łatwy do wdrożenia?

 

Nawet najbardziej efektywny system zarządzania może odrzucić potencjalnych użytkowników, jeśli okaże się trudny do wdrożenia. Wielotygodniowa adaptacja oprogramowania powinna zostać zastąpiona intuicyjnością i szybkością działań. Dodatkowym atutem będzie na pewno bezpieczeństwo wszystkich użytkowników, którzy pracują w jego ramach, a także informacji.

 

Czy system generuje raporty?

 

Narzędzie do sterowania systemem zarządzania sprzedażą powinno umożliwić kontrolę, dzięki której do przedsiębiorstwa nie wkradnie się chaos. Platforma generująca różnorodne raporty pozwala na analizę wielu rozmaitych danych. Monitorowanie pracy przedstawicieli handlowych z pewnością pomoże wyciągnąć wnioski zwiększające ich skuteczność, a analizowanie preferencji klientów znacznie poprawi rentowność działań sprzedażowych.

 

Czy system będzie rósł razem z Twoją firmą?

 

Dobra aplikacja jest skalowalna i dostosowana do aktualnych potrzeb firmy. Elastyczny system licencjonowania umożliwia wybór optymalnej oferty, a w razie potrzeby i rozwoju przedsiębiorstwa jej rozszerzenia. Dzięki temu żaden podmiot nie musi zmagać się z płaceniem wysokich opłat za funkcję systemu, z których nawet nie będzie korzystał.

 

Czy system jest jednocześnie zaawansowanym kalendarzem?

 

Specyfika pracy przedstawicieli handlowych wymaga, aby mieli oni w swoim standardowym wyposażeniu kalendarz wszystkich spotkań. Aktualnie coraz rzadziej korzysta się z tradycyjnych, papierowych alternatyw. W dobie nowoczesnych rozwiązań taką rolę odgrywa zintegrowany system zarządzania sprzedażą. Co więcej, manager może z jego pomocą wysyłać istotne powiadomienia do mobilnych sprzedawców, organizować zebrania, a także filtrować wyniki wyszukiwania, co umożliwia w szybki sposób dotarcie do pożądanych informacji.

 

Czy system umożliwia pracę w trybie offline?

 

System powinien również umożliwiać pracę w trybie offline. Niezależnie od dostępu do internetu handlowiec musi mieć dostęp do bazy kontrahentów czy towarów, a także móc na bieżąco wprowadzać dane do oprogramowania. Dzięki temu zespół nie będzie wolny od częstych powrotów do firmy.

 

Większość współczesnych handlowców nie wyobraża sobie pracy bez urządzeń mobilnych. Warto zwrócić uwagę na opcję pracy w trybie offline, aby przedstawiciel nawet bez połączenia z internetem mógł przedstawić ofertę lub przyjąć zamówienie. To zdecydowanie wyróżniająca się cecha najlepszych systemów zarządzania sprzedażą, ponieważ posiadają ją nieliczni. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest niezwykle trudne i wymaga bardzo ciężkiej pracy szerokiego grona specjalistów.

 

W dobie nieustannie rosnącej konkurencyjności przedsiębiorstw na rynku warto porównać systemy do zarządzania sprzedażą pod kątem powyższych kryteriów. Niezwykle istotne jest, aby aplikacja, na którą się zdecydujesz, będzie mogła rozwijać się razem z firmą. Optymalny wybór systemu to udana inwestycja. Równie ważne jest porównanie systemów licencjonowania, ponieważ są bardzo zróżnicowane, a jeśli w firmie zatrudniono szereg mobilnych handlowców, koniecznie należy zwrócić uwagę na możliwość pracy w trybie offline. Wybierając system na  2019 rok przetestuj EMP! Z nim wszystko stanie się o wiele prostsze.

Opublikowany w Blog

Tagi