Work time balance i aplikacja?  Czy to się może udać?

Dzisiejsze społeczeństwo stawia przede wszystkim na mobilność zarówno na podłożu prywatnym, życiowym jak i zawodowym. Mimo wszechobecnie znanej teorii Einsteina mówiącej o „względności przestrzeni i czasu”, to właśnie ten drugi czynnik, czyli czas i racjonalne zarządzanie nim staje się podwaliną przyszłego sukcesu. W tej materii i kontaktach biznesowych nie możemy pozwolić na jego względność, o tym jak zarządzać czasem i zrobić to w prosty sposób dzięki aplikacji dowiecie się niniejszym artykule.

 

Kalendarz i zegarek

 

Dwa proste przedmioty, a jakże dużą rolę pełnią w naszym życiu, to właśnie one pozwalają nam na śledzenie, planowanie, zarządzanie czasem. Same w sobie nie są idealne, to my tworzymy z nich narzędzia naszej pracy poprzez ich uzupełnianie o istotne dla nas informacje, jednakże nadal pozostaje problem ograniczonej ich funkcji. Kiedyś kalendarz w formie książki dla handlowca był jego kompletem dokumentów, wiedzy o kliencie i planem na realizację pewnych celów. Z czasem i pewnymi zmianami technologicznymi pojawił się nowy sposób organizacji pracy poprzez kalendarze elektroniczne. Był to nie lada przełom, gdyż umożliwiał wspólne planowanie wizyt, zastępstw, czy też efektywne zarządzanie trasami, jednakże sprowadzał się do tego, że od tej chwili zamiast książki, handlowiec musiał nosić ze sobą nieporęczne urządzenie jak np. laptop.

 

Era mobilnych technologii

 

W dzisiejszej erze mobilnej telefony, tablety i ich zaawansowane systemy zrewolucjonizowały sposoby na zarządzanie czasem. Stało się to prostsze a zarazem wygodniejsze dla użytkowników paroma kliknięciami możemy zaplanować wizytę u klienta w kalendarzu, a samo urządzenie nam jeszcze o niej przypomni. Ale czy zarządzanie czasem pracy to tylko data, godzina i zwięzła notatka? Niestety nie, chcąc efektywnie wykorzystać czas współczesny handlowiec potrzebuje kompletu informacji o kliencie aby sprostać jego oczekiwaniom. Wiele firm stawia na zarządzanie relacjami z klientem poprzez przedstawicieli handlowych. Ich praca w dużej mierze polega na aranżacji i doprowadzeniu do spotkań, zaoferowaniu klientowi produktów czy usług danej marki.

 

Segmentacja, wydajność i zaniedbania

 

W rozmowach z właścicielami firm często padają zarzuty o „filtrowanie” klientów przez handlowców, najczęściej sprowadza się to do tego, że przedstawiciel wybiera sobie pewną grupę klientów do której często jeździ, powodów może być wiele jak na przykład dobra znajomość potrzeb klienta, ale najczęściej sprowadza się to do tego, że są zaniedbywani inni klienci którzy mogli by wygenerować również przychody.

Co więc może poprawić efektywność zarządzania czasem handlowca bez strat pomijania rokujących kupców?

  • Przedstawiciel może tworzyć własne trasy w które niejako wkłada klientów. Przedstawiciel handlowy może ich mieć wiele. Może tworzyć je sam lub może otrzymać je od menadżera.
  • Trasy które sam stworzył może zmieniać. Dzięki temu powtarzalne standardowe spotkania nie wymagają żmudnego przygotowania
  • System EMP jest systemem który nie jest ONLINE – dane o stanach przesyłane są cyklicznie w tle. Jeśli przedstawiciel handlowy trafi w miejsce bez zasięgu aplikacja pracuje na zbuforowanym zestawie danych.
  • Okienko przedstawiające listę towarów i okienko w którym zamawia się towar wyglądają identycznie i o ile przedstawiciel handlowy nie dostosuje widoku stany wiać wprost na liście, jeśli zaś usunął to pole zamieniając je na jakieś inne, stan widać w szczegółach
  • Każdy dokument po zatwierdzeniu oczekuje na automatyczną wysyłkę. mobilny sprzedawca może sprawdzić w oknie dokumenty czy są wysłane – kolor niebieski oznacza że oczekują na wysłanie, kolor zielony oznacza że już zostały przesłane.
  • Niekiedy zachodzi konieczność natychmiastowego wysłania danych. przedstawiciel handlowy może wymusić wysłanie w odpowiednim okienku przyciskiem rozpocznij synchronizację

W trakcie wdrożenia mamy możliwość stworzenia zestawień dedykowanych dla przedstawiciela handlowego. Część z nich działa w karcie klienta (w kontekście wybranego klienta), inne zaś o charakterze ogólnym (np. postęp planu sprzedaży) dostępne są w głównym menu. Mobilny sprzedawca może zmienić widok karty klienta i np. mapę zastąpić widgetem raportu. Kliknięcie na okrągłym przycisku obok raportu powiększa ten raport na pełen ekran.

  • Zestawienia wylicza serwer cyklicznie i dostarcza do urządzeń wraz z innymi danymi.
  • Raporty mogą dotyczyć sprzedaży ale i innych danych które EMP ma w bazie
  • Raporty mogą przedstawiać zagregowane dane w dowolny sposób w formie diagramu kołowego, słupkowego czy liniowego

  • Aplikacja pozwala na rejestrowanie nowego klienta. Odbywa się to poprzez integrację z bazą KRS. Dane po pobraniu można skorygować ręcznie.

 

Celem przedstawiciela jest przede wszystkim budowanie i stałe poszerzanie sieci sprzedaży. Zmieniające się oblicze handlu i dostępności towarów sprawia, że firmy inwestują w narzędzia wspomagające pracę mobilnych handlowców. Rutyna w obsłudze klientów, niedokładny dostęp do informacji, źle zaplanowany czas wizyt i ich obsługa, wpływały często na zachwianie równowagi czasu pracy przedstawiciela, którego celem był target wolumenowy. Aplikacja EMP Mobile oraz EMP Web, skutecznie pozwalają dostrzegać potencjał sprzedażowy tam gdzie dotychczas nie było to możliwe a dzięki rozbudowanym raportom, zespół może trafniej podejmować decyzje sprzedażowe.

Tagi