Porównanie systemów ERP. Jak wybrać najlepiej?

Porównanie systemów ERP. Jak wybrać najlepiej?

Porównanie systemów ERP

Wdrożenie systemu ERP pozwala uwolnić drzemiący w firmie potencjał. Porównujemy 5 systemów ERP, które naszym zdaniem najlepiej przyczyniają się do rozwoju firmy.

Klasyczna ekonomia mówi o występowaniu trzech kluczowych czynników produkcji: ziemi, pracy i kapitału. We współczesnej gospodarce nie wystarczy jednak dbać o integrację wszystkich wymienionych aspektów działalności. Zmienia się struktura sektorów gospodarki, a firmy funkcjonują w warunkach dużej niepewności. Coraz częściej kluczowym czynnikiem sukcesu staje się informacja.

O ile pozyskanie danych jest stosunkowo proste, to trudności sprawia ich właściwa interpretacja. Systemy ERP pomagają uporządkować zdobytą wiedzę o zachodzących w przedsiębiorstwie procesach i wyciągać właściwe wnioski. Dzięki nim prowadzenie biznesu jest prostsze i to niezależnie od skali działalności. Z Enterprise Resource Planning mogą korzystać zarówno małe, średnie, jak i duże firmy. Oto porcja niezbędnej wiedzy o najciekawszych propozycjach z zakresu systemów ERP.

 

Streamsoft

Producent ma w swojej ofercie trzy systemy ERP: Streamsoft Pro, Streamsoft Prestiż i Streamsoft Verto. Pierwsze dwa z nich są skierowane głównie do obsługi średnich i dużych firm z różnych branż. Z kolei system Streamsoft Verto umożliwia udoskonalenia procesów w przedsiębiorstwach e-commerce i retail. Każdy z nich posiada szereg funkcjonalnych opcji, dzięki którym prowadzenie działalności staje się prostsze.

Nastawiony na większe podmioty Prestiż umożliwia prowadzenie jednolitej polityki organizacyjnej. Kompleksowo podchodzi do kwestii optymalizacji procesów w różnych obszarach działalności. Posiada rozbudowany moduł zarządzania produkcją, z którego skorzystało około 300 firm. W ramach oprogramowania można zarządzać rozrachunkami z dostawcami i partnerami, prowadzić dokładną sprawozdawczość lub monitorować mobilne systemy sprzedaży.

Jak wspomniano, system Verto jest odsłoną systemu ERP przeznaczoną głównie dla działalności handlu internetowego. Świetnie nadaje się również do zarządzania projektami. Rozwiązanie doceniają zwłaszcza podmioty, które są obecne na rynkach zróżnicowanych pod względem terytorialnym. Problemów nie sprawia także zarządzanie bazą klientów oraz weryfikacja produktywności pracowników.

 

Soneta – enova365

Producent enova365 dostarcza nam kolejne niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Na uwagę zasługuje intuicyjna obsługa przyjaznego interfejsu oprogramowania. Klient może wybrać, czy informacje mają być zapisywane na dysku czy w chmurze. Korzystanie z enova365 jest możliwe zarówno na komputerach, jak i urządzeniach mobilnych. Zintegrowane moduły wymieniają między sobą dane, dzięki czemu obieg informacji w ramach działów funkcjonalnych jest niezwykle sprawny.

Za pośrednictwem tego systemu ERP można zarządzać pracą jednostki księgowej, działu HR czy głębiej wniknąć w dane sprzedażowe. Specjalne rozwiązanie Workflow pozwala koordynować działania, które są realizowane w różnych departamentach. Pracownik nie marnuje cennego czasu na żmudne wypełnianie raportów w wersji papierowej, ponieważ dyrektor przedsiębiorstwa ma stały dostęp do najważniejszych informacji.

Na uwagę zasługuje także otwarty charakter systemu. System ERP jest na bieżąco aktualizowany. Do dotychczasowych modułów można dołączyć nowe lub rozszerzyć te, które w największym stopniu odpowiadają specyfice firmy. Nad tworzeniem oprogramowania stale czuwają eksperci firmy. Planując usprawnienia aplikacji uwzględniają globalne i lokalne zmiany w prowadzeniu biznesu.

Umów się na bezpłatną prezentację ERP / SFA

 

Comarch

Firma Comarch została założona na początku lat 90. przez zdolnego informatyka Janusza Filipiaka. Od tamtego czasu przedsiębiorstwo znacznie rozszerzyło swoją działalność o szereg produktów, które usprawniają funkcjonowanie nowoczesnego biznesu. W ofercie Comarchu znalazło się także kilka rozwiązań z zakresu wsparcia ERP.

Jak zachwala producent, XL to “wygoda, niskie koszty i bezpieczeństwo”. Modułowa budowa jest elastyczna i pozwala klientom dostosować rozwiązanie do własnych potrzeb. Wybór tego systemu ERP jest rekomendowany szczególnie w przypadku, gdy firma potrzebuje dokładnie przeanalizować konkretny obszar działalności. Branża e-commerce także znajdzie coś dla siebie. System Comarch XL umożliwia integrację sprzedaży ze środowiskiem IT. Dzięki temu cały obieg handlowy działa bez zarzutu.

To bardzo popularny sposób na lepszą optymalizację funkcjonowania. Firma podaje, że z programu korzysta około 5 tysięcy polskich przedsiębiorstw. Kompleksowa obsługa pozwala zadbać o właściwą gospodarkę magazynową czy usprawnia procesy i obieg dokumentów. Ponadto dostępne są aktualizacje, które pozwalają być na bieżąco z wszelkimi nowinkami.

 

InsERT

A właściwie Subiekt GT, bo tak nazywa się flagowy system ERP wrocławskiej firmy. InsERT specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Tym razem postanowiła pomyśleć o stworzeniu oprogramowania do obsługi sprzedaży i magazynów. W przeciwieństwie do wcześniej omawianych systemów, Subiekt GT skupia się na wybranym aspekcie działalności.

Skoordynowanie funkcjonowania magazynu, sieci hurtowni i sklepów detalicznych jest trudną sztuką. Wymaga skupienia i odpowiedniej organizacji pracy. Za pośrednictwem Subiekta GT można bezproblemowo prowadzić dokumentację handlową oraz kartotekę kontrahentów, towarów czy reklamacji.

System również posiada prosty w obsłudze interfejs. Dzięki niemu łatwo utrzymać porządek w wirtualnym archiwum zamówień. Analizowanie przepływów finansowych umożliwia podejmowanie decyzji w zakresie polityki cenowej. Przejrzyste raporty informują o kluczowych wskaźnikach, których interpretacja może stać się przyczyną poważnych zmian na lepsze.

 

Sage

Ostatni z omawianych systemów nie jest bynajmniej najgorszy. Sage to doświadczona firma, która od lat dostarcza swoim klientom sprawdzone rozwiązania. Złożony charakter działalności operacyjnej sprawia, że dyrektorzy muszą sprawować pieczę nad wszystkimi działami. Sage umożliwia im to, ze szczególnym uwzględnieniem kontroli finansów, łańcucha dostaw oraz produkcji.

Zaletą systemu jest kompatybilność z pozostałym oprogramowaniem, którym dysponuje firma. Eksport danych jest prosty i szybki. Dodatkowym usprawnieniem cenionym przez międzynarodowe podmioty jest wielojęzyczność Sage. Internacjonalistycznym praktykom sprzyja także dostosowanie do różnych legislacji.

 

Słowem zakończenia

 

Wszystkie wymienione programy przyczyniają się do usprawnienia działalności firmy. W zależności od potrzeb oraz specyfiki branży, należy wybrać odpowiedni system.

Warto wspomnieć, że system mobilny EMP dla przedstawicieli handlowych może integrować się z systemami ERP, rozszerzając funkcjonalność o zarządzanie handlowcami i sprzedażą internetową.

Umów się na bezpłatną prezentację ERP / SFA

Tagi