Największe wyzwania stojące przed przedstawicielami handlowymi

Największe wyzwania stojące przed przedstawicielami handlowymi

 

Przedstawiciel handlowy powinien być jednocześnie doskonałym sprzedawcą, negocjatorem i PR-owcem. Na handlowcu spoczywa obowiązek realizacji określonych planów, a konkurencja i wzrost cen nie sprzyjają podniesieniu wolumenu sprzedaży. Sprawdź, jakie są największe wyzwania stojące przed przedstawicielami handlowymi i jak stawić czoła tym wyzwaniom. Wsparcie sprzedaży może być łatwiejsze i tańsze niż myślisz.

 

  1. Pozyskanie nowych klientów

 

Każdy przedstawiciel handlowy, bez względu na to, gdzie pracuje i co sprzedaje, buduje bazę klientów. Przeszkodą w pozyskaniu nowych klientów mogą być działania konkurencji a też brak umiejętności odpowiedniego przedstawienia oferty.

Aplikacja EMP Mobile to narzędzie, które daje przedstawicielowi handlowemu możliwość gromadzenia danych dotyczących historii kontaktów z klientami i tym samym przekazywania managerowi informacji, które mogą być pomocne w przygotowaniu lepszej oferty produktowej i cenowej. Integracja EMP Mobile z systemem ERP, daje możliwość wglądu do stanów magazynowych, zaprezentowania potencjalnemu klientowi oferty i ukazania różnic cenowych w przypadku poszczególnych towarów.

 

  1. Utrzymanie dotychczasowych klientów

 

Pozyskanie klienta nie jest jednoznaczne z sukcesem. Należy podjąć działania mające na celu zatrzymanie go poprzez: stały kontakt, indywidualne podejście i odpowiadanie na jego potrzeby. Utrzymanie relacji wymaga nakładu pracy i czasu dla klienta, który może poprzez brak kontaktu stać się klientem konkurencji.

W usunięciu przeszkód związanych z utrzymaniem relacji na linii przedstawiciel  – klient wspomagają narzędzia tj. CRM, kalendarz czy funkcja planowania tras.

Lepiej zaplanowana trasa pozwoli przedstawicielowi wygospodarować dla konkretnego klienta więcej czasu, dokładniej przedstawić mu ofertę, wysłuchać jego oczekiwań i tym samym dopasować ofertę do jego potrzeb i sfinalizować transakcję.

 

  1. Realizacja planów sprzedażowych

 

W realizacji planów działań zespołu sprzedażowego kluczowa jest wybrana metoda. Standardowe spotkania, telefony, ustalenia w dobie rosnącej konkurencyjności i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań przestają być skuteczne. Dzięki aplikacji EMP planowanie jest prostsze, handlowcy doskonale wiedzą, na jakie produkty muszą zwrócić największą uwagę. Dodatkowo mogą otrzymywać od managerów powiadomienia o zmianach polityki cenowej czy progach rabatowych.

 

  1. Sprzedaż produktów z najwyższą marżą

 

Odpowiednio wysoka sprzedaż towarów z dużymi marżami bywa trudna, ponieważ:

 

  • oferta zmienia się i handlowiec powinien wiedzieć, jakie produkty mają najwyższą marżę;
  • produkty z wyższą marżą są jednocześnie droższe i trudniej je sprzedać, a to wymaga od przedstawiciela większego zaangażowania.

 

Aplikacja EMP Mobile ma rozwiązanie również w tym przypadku, gdyż pozwala na bieżąco śledzić ceny i marże. To daje handlowcowi informacje o tym, co powinien oferować klientom. Ponadto handlowiec ma dostęp do historii kontaktów z klientem (również do jego poprzednich zamówień), więc może precyzyjniej proponować określone towary.

Warto dodać, że aplikacja aktualizuje się automatycznie po połączeniu z Internetem (w trybie online) i dostarcza cennej wiedzy np. o bieżących stanach magazynowych danego produktu.

 

  1. Rozwój kompetencji sprzedażowych i interpersonalnych

 

Nie ma wątpliwości co do tego, że bez rozwoju umiejętności sprzedażowych i interpersonalnych praca handlowca jest narażona na niepowodzenia. Poza cennymi szkoleniami, warto przedstawiciela wyposażyć w narzędzia, które pozwolą poprawić efektywność jego pracy. Wsparcie technologiczne w bezpośredniej obsłudze jest już nieomalże wymogiem. Im narzędzie to jest bardziej intuicyjne i łatwe w obsłudze, tym skraca czas przyjmowania zamówień, wpisywania notatek, robienia i wpisywania do systemu zdjęć towarów czy skanowania kodów, dając klientowi potwierdzenie – w postaci elektronicznego podpisu.

 

  1. Wejście na trudny rynek

 

W pewnych regionach rynek jest niemalże zmonopolizowany przez znanych i cenionych dostawców. Wejście na taki rynek będzie wymagało od przedstawiciela wzmożonego zaangażowania. Biorąc pod uwagę, że oferty konkurujących ze sobą handlowców mogą być zbliżone pod względem różnorodności i warunków cenowych, warto zwrócić uwagę na potrzeby klienta i zaproponować mu rozwiązania, pozwalające oszczędzać nie tylko pieniądze ale i czas. Dobrym rozwiązaniem będzie sugestia zamówień online poprzez portal do sprzedaży hurtowej – EMP B2B, pozwalający na zwiększenie grona klientów.

Klient otrzymujący dostęp do portalu zamówień B2B sprawdzi w dowolnej chwili aktualną ofertę i promocje. Ponadto złoży wygodnie zamówienie i będzie mógł monitorować status swojego zamówienia i rozliczeń.

 

Podsumowanie

 

Praca przedstawiciela handlowego to nieustanne starania pozyskania klientów, budowania z nimi relacji, rozwijania własnych umiejętności, walka z czasem i planami sprzedażowymi.

W przezwyciężeniu wyzwań pomoże funkcjonalność aplikacji EMP Mobile. Znacząco ułatwia realizację sprzedaży, niezależnie od specyfiki firmy, rodzaju oferowanych towarów i krótko oraz długoterminowych celów przedsiębiorstwa.

Tagi