Pączki to jeden z największych polskich przysmaków. W cukierniach możemy kupić pączki z tradycyjnym nadzieniem z róży, wersje z kremem budyniowym, nadzieniem adwokatowym i z jabłkami. Różnorodność kształtów i smaków sprawia, że mało komu udaje się oprzeć temu smakołykowi i nie sięgnąć po pączka, tym bardziej w Tłusty Czwartek, kiedy tradycyjnie trzeba zjeść chociaż jednego.
Każdy klient odwiedzający cukiernię czy sklep spożywczy ma inny gust. Jedna osoba woli lukrowane pączki wiedeńskie, inna okrągłe pączki z polewą czekoladową i marmoladą, a jeszcze inna podłużne pączki z wiórkami kokosowymi i budyniem. Gusta są różne, ale cel zawsze ten sam – zjeść smacznego i świeżego pączka. W Tłusty Czwartek przed handlowcami stoi duże wyzwanie, a racjonalne zarządzanie sprzedażą pączków wymaga wiedzy dotyczącej trendów sprzedażowych.
Spis treści
Badanie trendów sprzedażowych za pomocą systemu EMP
Cukiernia zwykle przyjmuje pewne założenia dotyczące produkcji, a te założenia opierają się na dotychczasowej wielkości sprzedaży, cenach, dostępności oraz zainteresowaniu konkretnymi rodzajami pączków. Przygotowania do produkcji pączków na Tłusty Czwartek zaczynają się często już nawet miesiąc wcześniej. Cukiernicy kompletują półprodukty, określają zapotrzebowanie i ustalają, ile pączków danego rodzaju trzeba na ten dzień wyprodukować. Te założenia są jednak bardzo często szacunkowe i na tyle nieprecyzyjne, że nie można na ich podstawie dokładnie określić spodziewanej sprzedaży, a tym samym wielkości produkcji. W takim przypadku niezastąpiona staje się aplikacja do sprzedaży hurtowej. Dzięki systemowi EMP można w łatwy sposób zarządzać stanami magazynowymi, kontrolować wielkość sprzedaży i reagować na zmieniającą się sytuację.
System EMP pozwala badać trendy w sprzedaży. Pączki są produktem, na który stały, aczkolwiek ograniczony popyt utrzymuje się przez cały rok, natomiast w Tłusty Czwartek popyt znacznie wzrasta, a cukiernia musi być na to gotowa. Tego dnia po prostu nie może zabraknąć pączków, bo to oznaczałoby dla cukierni poważną stratę i to nie tylko finansową, ale w dłuższej perspektywie również wizerunkową. Dzięki platformie EMP handlowiec wie, jakie są obecnie stany magazynowe konkretnego rodzaju pączków. Dzięki tej wiedzy może proponować klientom zakup takich rodzajów pączków, na jakich sprzedaży w danym momencie najbardziej zależy cukierni, czyli np. tych, których wyprodukowano najwięcej lub tych, które są najtańsze.
Alternatywy produktowe
Jeśli dana cukiernia nie produkuje pączków, którymi zainteresowany jest klient albo nie może dostarczyć oczekiwanej ilości, pojawia się problem, konieczność odwiedzenia kolejnych piekarni jest czasochłonna a srata czasu to ostatnia rzecz, jakiej potrzebuje klient.
Nie inaczej ma się sytuacja w przypadku np. części samochodowych czy elektroniki. Posiadając właściwe narzędzia do obsługi stanów magazynowych w czasie rzeczywistym, handlowiec ma możliwość zaproponowania alternatywnych produktów. Dzięki pokaźnemu portfolio produktowemu klient może wybrać alternatywy produktowe od innych producentów. Znajdowanie tych alternatyw jest bardzo proste – służy do tego intuicyjna wyszukiwarka i zaawansowane filtry wyszukiwania. W kilka chwil można zaprezentować towary, które zastąpią niedostępne produkty.
Kanały sprzedaży pączków
Kiedyś, żeby kupić pączka w Tłusty Czwartek, trzeba było ustawić się w kolejce w cukierni albo wcześniej złożyć zamówienie telefonicznie. Dzisiaj proces zakupu wygląda nadal tradycyjnie i rzadko możemy natrafić jako konsumenci na sprzedaż przysłowiowych pączków przez internet, jednak w przypadku wielu innych produktów dostępnych na rynku jest już całkiem inaczej. Oczywiście producent czy przedstawiciel handlowy może sam przyjechać do klienta i zaprezentować mu swoje wybory, ale klient może też samodzielnie wybrać konkretne produkty w hurtowni internetowej.
Platforma EMP pozwala na wykorzystanie wielu kanałów sprzedaży. System jest dostępny w wersjach B2B i B2C. Korzystając z tych systemów, możesz oferować swoje produkty zarówno klientom detalicznym, jak i klientom hurtowym.
Sugerowanie produktów na podstawie trendów i wcześniejszych zakupów
Program do zarządzania magazynem pozwala sugerować klientom zakup na podstawie ich wcześniejszych zakupów oraz na podstawie trendów rynkowych. Kiedyś pączki były bardzo zwyczajne. Większość z nich nadziewano marmoladą i dekorowano lukrem lub cukrem pudrem, a dzisiaj różnorodność jest tak duża, że możliwość rekomendacji konkretnych wyrobów jest znacznie łatwiejsza. Handlowiec może rekomendować wybrane produkty z uwzględnieniem poprzednich zakupów klienta lub biorąc pod uwagę obecne trendy, np. pączki, które cieszą się ostatnio szczególnym zainteresowaniem. W każdej branży co jakiś czas pojawiają się nowości, które świetnie przyjmują się na rynku i podobnie wygląda to również w branży cukierniczej.
EMP Mobile – podstawowe narzędzie pracy handlowca
Korzystanie z systemu EMP pozwala na łatwe zarządzanie sprzedażą B2B. W przypadku towarów rotujących sezonowo i jednocześnie tych o krótkim terminie przydatności, producent musi wiedzieć, jak ma zaplanować produkcję. Nie można dopuścić do tego, by w magazynie został nadmiar wyrobów, które się w konsekwencji zestarzeją. Cukiernia nie może też przygotować zbyt mało pączków, wówczas nie wykorzysta koniunktury Tłustego Czwartku.
Sprzedaż pączków w hurtowni z pewnością wydaje się abstrakcyjna, pamiętajmy jednak, że nie każdy sklep ma własną piekarnię, dla większości nawet wielkoformatowych sklepów, dostarcza się produkty (w tym wypieki) w ilościach hurtowych od producentów z kraju i zagranicy. Jest jeszcze druga strona medalu, każdy pączek to odpowiednią ilość wody, mąki, drożdży i nadzienia. Cukiernie muszą z wyprzedzeniem zaplanować swoje zasoby, aby wytworzyć odpowiednią ilość wypieków na ten jeden dzień w roku.
Zarządzenie sprzedażą B2B wymaga niemalże momentalnego reagowania na zmiany rynkowe. Trendy w sprzedaży są warunkowane podażą konkretnych produktów i popytem na nie. Te zależności muszą iść ze sobą w parze. Każdy handlowiec ruszający w teren musi wiedzieć, ile towarów może sprzedać, jakie są ich ceny, jak wygląda polityka rabatowa dla konkretnych klientów i kiedy wypada termin planowanej dostawy zamówionych produktów. Bez tej wiedzy przedstawiciel handlowy działa „w ciemno”.
Aplikacja do sprzedaży hurtowej EMP b2b to nieodzowne narzędzie pracy każdego skutecznego handlowca. Intuicyjny interfejs i wiele zaawansowanych funkcjonalności pozwalają na szybsze i łatwiejsze zarządzanie sprzedażą. W systemie EMP wszystkie informacje na temat zakupu towarów synchronizują się automatycznie, więc handlowiec zawsze wie, ile towaru jest w magazynie.