Budowanie trwałych relacji z klientami – EMP Mobile

Budowanie trwałych relacji z klientami

 

Dobre relacje z klientem przynoszą  korzyści na co najmniej dwóch płaszczyznach: zawodowej i prywatnej. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to sprawa jest prosta – im lepsze stosunki, tym większe zyski i satysfakcja z pracy. W przypadku drugiej, nie od razu przychodzi nam do głowy rozwiązanie. Należy pamiętać, że przecież przyjemna i zorganizowana praca, eliminuje ryzyko występowania stresu, który skutecznie potrafi uprzykrzyć nam życie!

 

Dobre stosunki zależą przede wszystkim od przedstawiciela

 

Ci, którzy bagatelizują rolę tego zagadnienia w efektywności pracy handlowca, z pewnością niewiele mają wspólnego z tą branżą. To właśnie mobilny sprzedawca  ma za zadanie utrzymać kontakt, zachęcić do zakupu i przedstawić ofertę. Dbanie więc o relację leży po stronie PH. Jasne, zdarzają się nieuprzejmi klienci, z którymi współpraca jest nie tylko ciężka, ale przede wszystkim nieprzyjemna, lecz są to raczej pojedyncze przypadki.

 

Okazywanie zainteresowania

 

Jeśli klient zauważy, że pamiętasz jaki towar zamawiał  poprzednio lub o czym wspominał podczas ostatniej wizyty, to niewątpliwie to doceni. Niestety, przy natłoku kontrahentów czasem wydaje się być niemożliwym mieć na uwadze wszystkich. Przydatne w tej sytuacji może się okazać narzędzie EMP Mobile,  pomocą którego przedstawiciel zyskuje wygodny wgląd w historię dotychczasowych transakcji i osobistych notatek (tekstowych i głosowych) tworzonych bezpośrednio przy profilu klienta. Teraz wystarczy tylko, że handlowiec tuż przed spotkaniem przejrzy stosowne informacje w swoim smartfonie i wiele zyska w oczach kontrahenta!

 

Punktualność!

 

Nikt nie lubi spóźnialskich, zwłaszcza jeśli chodzi o sprawy biznesowe. Ponieważ praca przedstawiciela to nieustanna walka z czasem, nie zawsze udaje się dopiąć wszystko na ostatni guzik. Poza nieprzewidzianymi wypadkami, wina może leżeć w niedopracowanym planie dnia. Przecież często zdarza się, że jakieś spotkanie wypadło nam z głowy, bądź na dojazd z miejsca A do miejsca B daliśmy sobie zdecydowanie mniej czasu, niż to konieczne. Tutaj również na pomoc przychodzi nam narzędzie EMP Mobile, dzięki któremu skutecznie zaplanujemy optymalne trasy. Dzień wcześniej poświęcimy chwilę na dokładne rozplanowanie i umieszczenie wszystkich punktów na trasie, by później móc spokojnie wszędzie docierać na czas.

 

Podpowiadanie klientom

 

Mając wgląd w historię transakcji, przy pomocy EMP Mobile, można łatwo określić aktualne trendy. Jeśli wiemy, co ostatnio bardziej przykuwa uwagę klientów (czyli po prostu lepiej się sprzedaje) możemy to wykorzystać na korzyść swoją i kontrahenta. Podzielmy się swoją wiedzą, druga strona na pewno to doceni.

 

Elastyczność cenowa (w rozsądnych granicach)

 

W każdej osobie działającej w branży sprzedaży tętni żyłka biznesmena. Kupuj tanio, sprzedawaj drogo, choć odrobinę wytarte, nadal działa i ma się świetnie. Warto również o tym pamiętać przy budowaniu relacji z klientem – jeśli damy mu satysfakcję z wynegocjowania lepszej o choćby kilka procent ceny, uzna nas za godnych siebie partnerów w biznesie. Nie zawsze jednak wiadomo, czy można dać  rabat, a jeśli tak, to na ile możemy sobie pozwolić. Dzięki EMP Mobile, wszystkie niezbędne podczas sprzedaży informacje, takie jak widełki cenowe, marżę, cenę minimalną czy dokładne stany magazynowe, mamy pod ręką. Wystarczy rzut oka na ekran smartfona i już możemy przystępować do starcia!

 

Trzeba znać umiar

 

Nachalnością stracić można dużo więcej niż zyskać, o tym powinien wiedzieć każdy. No właśnie, powinien… Niestety dla niektórych to okazuje się być czymś w rodzaju tabu Przedstawiciele handlowi często uważani są za narzucających się. Czy słusznie? Bywa tak, że osoby zaczynające swoją karierę w sprzedaży chcą za wszelką cenę osiągać wielkie sukcesy już od samego początku. Jak chwalić można takie ambicje, tak trzeba niekiedy wylewać kubeł zimnej wody na głowy niektórych. Oczywiście można przeprowadzić bardzo dobrą transakcję jeden, drugi, trzeci raz. Budowanie sieci zaufanych klientów potrzebuje czasu, to nie dzieje się od ręki. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość!

 

Otwarte pytania

 

Ludzie z natury lubią być słuchani. Tak już mamy – kiedy znajdziemy odbiorcę, który chętnie dowie się co mamy do powiedzenia, możemy opowiadać i opowiadać. A że klient też człowiek, nie inaczej wygląda to w jego przypadku.. Dobrze jest stosować się do zasady 80/20, gdzie 80% dialogu, należy do kontrahenta, a nam pozostaje 20% (na pytania i ofertę). Tylko jak przeprowadzić rozmowę w ten sposób? Po prostu stawiajmy otwarte pytania i pozwólmy klientowi się wypowiedzieć!

 

Podsumowanie

 

Planowanie tras, generowanie raportów, wgląd w stany magazynowe i marże, to tylko kilka z wielu możliwości, które oferuje narzędzie EMP Mobile. Funkcje tej aplikacji to duża pomoc w wielu aspektach życia zawodowego handlowca. Ich regularne stosowanie pozwala nie tylko usprawnić pracę i zwiększyć efektywność, ale też może pozytywnie wpłynąć na zbudowanie trwałej relacji z klientem. A o te, w obliczu rosnącej konkurencji, powinniśmy możliwie jak najczęściej zabiegać.

Tagi